شیرآلات

شیرآلات وسیله ای برای باز و بسته کردن، تنظیم و کنترل سیالات ( مایع، گازی) در لوله کشی است که برای مصارف صنعتی و ساختمانی به کار می روند. سیالات گازی مثل گاز ترش ,گاز شیرین , بخار و سیالات مایعی مانند آب و نفت و گازوییل. اولین شیرهایی که انسان اختراع کرد وسیله ای مانند دریچه آب بند بودند. چیزی شبیه شیر دروازه ای امروزی که برای باز و بسته یا نیمه باز گذاشتن استفاده میشد.

تاریخچه شیر به هفتصد سال قبل از میلاد مسیح میرسد. شیرها نقش به سزایی در زندگی بشر دارند و یکی از مهمترین اختراعات محسوب می شوند. از لحاظ آسان کردن استفاده از آب و صرفه جویی آب و زیبایی بخشیدن در ساختمانها حاِئز اهمیت هستند.

همچنین کاربرد های بی شماری دارند چه در مصارف خانگی و حمام و ساختمانی تا مصارف صنعتی مانند نیروگاهها، کارخانه های پتروشیمی و پالایشگاهها، کشتی سازی و صنایع دارویی و غذایی و …

شیرآلات

شیرآلات برنجی

انواع شیر آلات:

شیرها به دو دسته صنعتی و بهداشتی ساختمانی تقسیم بندی می شوند.

شیرآلات ساختمانی:

برای توزیع آب در قسمت های مختلف ساختمان از شیرهایی مانند شیر ظرفشویی، شیر روشویی و توالت، شیردوش حمام و شیر تصفیه آب استفاده می شوند. شیرهای ظرفشویی هم نوع کلاسیک دارند هم اهرمی ولی در بین شیرهای ظرفشویی نوع اهرمی به دلیل استفاده راحت تر بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

برای شیر توالت نیز انواع چشمی و لمسی به منظور رعایت بیشتر بهداشت متقاضی بیشتری دارند. همچنین شیرهای گازی برای کنترل گاز ورودی در سایزهای مختلف در ساختمان به نام شیر دسته گازی استفاده می شوند و عموما از جنس برنج هستند.

شیر آلات صنعتی:

وسیله ای برای کنترل فشار و جریان سیال در امور صنعتی است. شیرها بر اساس اینکه نوع حرکت عضو مسدود کننده چگونه است انواع مختلفی دارند:

  1. حرکت خطی عمود بر جریان مانند شیر بشقابی , شیر دروازه ای
  2. حرکت چرخشی عضو قطع جریان مانند شیر توپی و شیر سماوری
  3. حرکت اتوماتیک عضو قطع کننده جریان مانند شیرهای یک طرفه

شیرآلات بر اساس ساختمان ظاهری و کارکرد هم انواع گوناگونی دارند:

شیر توپی: شیرتوپی یا ضربه ای برای لوله کشی آب گرم و سرد و لوله کشی گازی که فشار ضعیف داشته باشد استفاده می شود.برای باز و بسته کردن این شیر گردش نود درجه کافی است.

شیر فلکه: شیر فلکه خود انواع مختلف شیر فلکه کشویی، شیر فلکه سوزنی، شیر فلکه چدنی و شیر فلکه 45 درجه و… دارد. شیر فلکه برنجی معمولا برای انشعابات آب داخل ساختمان و شیر فلکه فولادی در نیروگاهها و پالایشگاهها برای فشار بالا استفاده میشوند

شیر سوزنی: با شیر های سوزنی می توان جریان را در لوله های باریک به طور کامل کنترل کرد. در محلهایی که تغییر آرام فشار و تاخیر زمانی نیاز باشد استفاده می شود و قطر آن معمولا تا 2 اینچ است و در پکیج ها زیاد استفاده می شوند.

شیر پروانه ای: نوع دیگری از شیرهای صنعتی است که برای کنترل یا بستن جریان استفاده می شود و نسبت به بقیه شیرها سبک تر و ارزانتر می باشند.

شیر کنترل: در سیستم های کنترلی با فرمان کنترل گر الکتریکی ,هیدرولیکی یا بنوماتیکی باز و بسته می شود و نیروی انسانی در آن نقش ندارد. این شیرها برای کنترل فشار و دما و ارتفاع مایعات به کار برده می شوند.

شیر فشار شکن: معمولا نزدیک کنتور آب ساختمانها بعد از انشعاب از لوله اصلی آب شهری نصب می شود تا فشار آب را کنترل کند.

شیر دیافراگمی: این شیرها در هنگام بسته بودن هیچ سیالی از آن عبور نمی کند و برای کنترل مواد خورنده مثل اسید استفاده می شود .شیر دیافراگمی قابل استفاده در فشار و دمای پایین می باشد.

شیر کشویی: در جاهایی که بخواهند جریان را به طور کامل باز یا بسته کنند از شیرهای کشویی استفاده ی شود و به دلیل کم بودن افت فشار در طول آن برای لوله های طویل مناسب است.در صنعت نفت کاربرد زیادی دارند.

شیر یک طرفه: جریان در شیرها ی یک طرفه تنها در یک جهت حرکت می کند و در پمپ ها , جک های هیدرولیک و تجهیزات نیروگاهی کاربرد دارند.

همه شیرها در اجزای ساختمان مشترکند و شامل اجزای بدنه، نشیمنگاه، دیسک و دسته و فلکه هستند. بدنه ها شیرها معمولا فلزی یا پلاستیکی هستند. فقط شیرهای یک طرفه دسته و فلکه ندارند زیرا آنها به طور اتوماتیک اجازه جریان در یک سو را دارند.

جنس شیر آلات:

شیر آلات جنس های مختلفی بسته به نوع کاربردشان دارند. برای مصارف ساختمانی شیرهای چدنی، برنزی، برنجی و گاهی استیل استفاده میشود و در مصارف صنعتی شیرهایی از فولاد کربنی، فولاد آلیاژی و فولاد زنگ نزن استفاده می شود.

پرمصرف ترین آلیاژ کاربردی در شیرآلات، برنج (ترکیب روی و مس )می باشد. سازمان استاندارد ایران ویژگی ها و درصد عناصر به کار رفته در شیر آلات را مشخص کرده است، به طور جدی استاندارد شیرهای بهداشتی بسیار بالاست.

پوشش های مختلفی هم برای شیر آلات وجود دارد از جمله: پرایمر، ماستیک، پلی پورتان، سیستم پترولانیوم، پلی پوریا، کلتار.

رنگ آمیزی

سطح خارجی شیرهایی که مقاومت کمتری از نظر خوردگی دارند باید با پوشش مناسبی روکش شوند به طوری که تا دمای 150 درجه سانتیگراد یا 122 درجه فارنهایت محافظت شوند.

تمامی شیرهای بهداشتی باید ضد عفونی شوند و به شرایط خاصی از سلامتی برسند. تولید کنندگان شیرهای غیر بهداشتی نمی توانند این شیرها را تولید کنند زیرا در مواد غیر بهداشتی بسیاری از اجزای سمی از بین نمی روند ( مثل سرب ) که می تواند مسمومیت، سرطان و حتی مرگ ایجاد کند.

شیر های بهداشتی ساختمانی باید از جنس مناسبی تهیه شوند که مقاومت داشته باشند و دچار خوردگی نشوند و در رنگ و طعم و ظاهر آب تغییری ایجاد نکنند. در بازار ایران برند های مختلفی از شیرآلات چه داخلی و چه خارجی موجود میباشد مانند:

شیرآلات امین، شیرآلات نگین، کیز ایران، شیرآلات کیتز، شیرآلات فاراب، شیرآلات میرآب، شیرآلات برنجی سیم ایتالیا 

جهت مشاهده توضیحات برای لوله گازی api – لوله گالوانیزه – لوله مانیسمان – لوله گازی درزدار و اتصالات فولادی لطفا روی متن مورد نظر کلیک کنید

برای مشاهده لیست قیمتها بر روی محصول مورد نظر کلیک کنید

قیمت شیرآلات کیتز

قیمت شیرآلات کیز ایران

قیمت شیرآلات میراب

قیمت شیرآلات فاراب

قیمت شیرآلات برنجی امین

قیمت شیرآلات برنجی سیم ایتالیا

شیرآلات چدنی صنعتی

شیرآلات چدنی صنعتی