اتصالات فولادی

اتصالات فولادی از اجزای لوله کشی هستند که به منظور تغییر اندازه لوله، کاهش یا افزایش سایز لوله، تغییر جریان، اتصال لوله ها به هم و یا توقف جریان مورد استفاده قرار می گیرند. بدون اتصالات عملا نمی توانیم لوله کشی را به همان مسیر مورد نظر هدایت کنیم. اتصالات فولادی بسیار پرکاربرد هستند و نقش مهمی را در لوله کشی ایفا می کنند و در صورت خراب شدن بخشی از لوله با کمک اتصالات به راحتی میتوانیم همان قسمت معیوب را تعمیر کنیم و به همین دلیل فرآیند تعمیر و نگهداری بسیار آسان می شود.

کاربرد اتصالات

صنعت نفت و گاز از مهمترین صنعت ها است و کلیه ابزارهای کاربردی در این صنعت مخصوصا لوله و اتصالات باید استانداردهای خاصی را دارا باشند. لوله کشی اتصالات مختلفی دارد که هر کدام برای منظوری استفاده می شوند.

به طور مثال برای تغییر جریان از زانویی و سه راهی، برای اتصال لوله ها به هم از بوشن و فلنچ، توقف جریان گپ و برای تغییر اندازه لوله از تبدیل استفاده می شود.

انواع اتصالات فولادی

اتصالات جوشی و اتصالات گالوانیزه یا دنده ای، اتصالات جوشی هم به دو دسته اتصالات مانیسمان و اتصالات گازی و یا همان اتصالات درزدار و اتصالات بدون درز تقسیم بندی می شوند. اتصالات با قطر بزرگ از ورق درست میشوند.

چند نمونه از اتصالات فولادی پر کاربرد:

فلنچ ها: نمونه ای از اتصال دهنده های لوله ها، شیر آلات و دستگاه ها می باشد و اغلب از جنس آلیاژهای آهن و چدن، فولاد، استیل و پلی اتیلن هستند. قطعه ای دیسکی شکل که به صورت جفت با استفاده از پیچ و مهره دو قطعه را به هم وصل می کند.

فلنچ ها به راحتی باز می شوند و برای فشارهای بالا و پایین مناسب می باشند. مشخصات فلنچ ها باید روی آنها حک شوند از جمله نام تجاری تولید کننده، کلاس یا فشار قابل تحمل فلنچ، سایز اسمی، مواد تشکیل دهنده و… فلنچ ها چهار نوع دارند: فلنچ ساده، فلنچ با سطح برجسته، فلنچ نر و ماده، فلنچ با صفحه شیاردار.

زانویی: زانویی بیشتر از اتصالات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، زانویی موجب انعطاف پذیری در تغییر جهت لوله است، زانویی به طور استاندارد در دو نوع 90 درجه و 45 درجه در دسترس هستند با این حال میتوان آن را به هر درجه دیگر برش داد.
مغزی: یکی دیگر از اتصالات است که کمتر از 30 سانتی متر طول داشته و دو سر آن رزوه باشد.
مهره ماسوره: مهره ماسوره در لوله کشی بسیار متداول هستند و ساختمان سه تکه دارند به این صورت که دو تکه آن روی دو لوله ای که میخواهیم به هم وصل کنیم سوار میشوند و یک تکه به صورت پل دو قسمت را به هم وصل می نماید.

درپوش ها: برای بستن لوله هایی که در انتهای خود رزوه مادگی دارند یا لوله های بوشن دار مورد استفاده قرار میگیرند. درپوش ها دو نوع چهارگوشه برای لوله های با قطر کم و شش گوشه برای لوله های با قطر بزرگتر دارند.

زانویی با شعاع بلند: در مواقعی که نیاز به کاهش شدت جریان در لوله به صورت آهسته تر نسبت به زانو های معمولی باشد از این نوع اتصال استفاده می شود.

سه راهی: متداولترین اتصالات در لوله کشی هستند، به منظور جمع آوری یا توزیع جریان از سه راهی استفاده می شود، سه راهی ها هم انواع و اندازه های مختلفی دارند، بعضی از سه راه ها برای گوشه دیوار طراحی شده اند. این اتصال با زاویه 90 درجه یا 45 درجه موجود می باشد.

چهارراهی: همان عملکرد سه راهی ها را دارند با یک فرق کوچک که یک راه دیگر به آن اضافه شده است.
تبدیل: جزء اتصالاتی است که برای تغییر سایز لوله از تبدیل استفاده میشود.
گپ: اتصالی است که پایان لوله را پوشش می دهد و کلاهکی است که سر لوله را میبندد و در انتهای لوله استفاده میشود.

جنس اتصالات فولادی:

مانند لوله ها، اتصالات نیز در جنس های مختلفی ساخته می شوند که جنس آنها عموما با نوع و جنس لوله ای که به آن متصل می شوند یکی می باشند، به طور مثال در لوله های بدون درز مانیسمان از اتصالات فولادی بدون درز مانیسمان و در لوله های درزدار از اتصالات فولادی درزدار استفاده می شود، اتصالات از جنس فلز یا پلیمر هستند.

اتصالات فولادی

اتصالات فولادی اتصالات گالوانیزه اتصالات بنکن

 

 

برخی از انوع برندهای اتصالات فولادی

اتصالات بنکن benkan، اتصالات نگین، اتصالات آریا، اتصالات گالوانیزه مک، اتصالات گالوانیزه برزیلی TUPY، اتصالات گالوانیزه چینی، اتصالات گازی نگین، اتصالات گازی آسیا، اتصالات ایران اتصال، اتصالات تیکن

جهت مشاهده توضیحات برای لوله گازی api – لوله گالوانیزه – لوله مانیسمان – شیرآلات و لوله درزدار لطفا روی متن مورد نظر کلیک کنید

جهت مشاهده لیست قیمت به صفحات قیمت اتصالات درزدار و قیمت اتصالات بدون درز مراجعه کنید