لوله درزدار لوله گازی لوله شوفاژی لوله سیاه

لوله های درزدار جوشی به لوله های گفته می شود که با فرم دادن و جوش دادن ورق های فولادی در ضخامت های مختلف ساخته می شوند و برای مصارف آبرسانی، گاز رسانی، و همچنین برای استفاده در صنایع میباشد و انواع مختلف و متعددی را دارا می باشند. لوله درز دار در خطوط انتقال آب، نفت، گاز، پتروشیمی، ستون ساختمان ها، نرده و میله، سازه های فلزی، کشتی سازی و معدن، تونل، پایه اسکله و پل و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد

لوله درزدار

لوله درزدار جوشی یکی از مهمترین بخش های صنعت پتروشیمی، نفت و گاز، آبرسانی، صنایع تولیدی های کوچک و بزرگ و حتی کشاورزی میباشد به طوریکه از یک صندلی کوچک فلزی تا اسکله های عظیم نفتی، کشتی ها از لوله استفاده میگردد..

انواع لوله های جوشی درزدار

لوله گازی
لوله شوفاژی
لوله مبلی
لوله داربستی
لوله اسپیرال
API لوله
در ایران خوشبختانه تولید کنندگان داخلی اغلب نیاز کشور در زمینه لوله های جوشی درز دار را تامین کرده اند.

از مهمترین تولید کنندگان لوله درزدار در ایران میتوان از : لوله و پروفیل ساوه، لوله و پروفیل سپنتا تهران، سپنتا مرند، سپنتا اهواز، لوله و پروفیل یاران، لوله و پروفیل کیهان، لوله سمنان، لوله آریاوا، لوله درپاد نام برد.

لوله درزدار

لوله درزدار

روند ساخت لوله درزدار

لوله درزدار از ورق ساخته میشوند ابتدا ورق با کمک دستگاه برش به اندازه های مختلف متناسب با سایز لوله برش خورده و توسط غلتک به داخل دستگاه هدایت شده و در ادامه روند توسط غلتک های متعدد دیگر ورق به صورت دایره ای نورد شده که میتوان لبه های ورق نورد شده را با مواد یا بدون مواد پر کننده جوش داد.

لوله های درزدار جوشی در اندازه های بزرگ و بدون محدودیت تولید میگردد. لوله های جوش داده شده با مواد پرکننده را میتوان در تولید اتصالات جوشی استفاده کرد. لوله های درزدار در مقایسه با لوله های بدون درز ارزانتر می باشند و همچنین به دلیل داشتن جوش ضعیف تر هستند و مقاومت لوله های بدون درز را ندارند.

روش های مختلف جوشکاری لوله درزدار:

ERW (جوش با مقاومت الکتریکی)

رایج ترین نوع لوله ها هستند تحت نورد سرد ساخته می شوند به این صورت که ورق ها به شکل نواری از غلتک ها عبور میکند و رفته رفته به لوله های استوانه ای شکل تبدیل می شوند بعد که دو لبه ورق به هم نزدیک شدند به وسیله دستگاه جوش مقاومت الکتریکی در فاصله مناسب جوش داده می شود

در مرحله بعد اضافه های جوش پلیسه گیری می شود. تولید لوله به این روش سریع است و امکان تولید لوله با طول های بلند را دارد.

Electric Fusion Weld) EFW) جوش با مواد پر کننده(الکترود)

فرآیندی است که لبه های ورق بعد از رول شدن توسط مواد پرکننده که همان الکترود می باشد جوش داده می شود، در جوشکاری ذوبی برای اتصال دو فلز به یکدیگر نقاط اتصال را ذوب میکنند و به هم می چسبانند تا هنگام سرد شدن در اثر انجماد اتصال برقرار شود.

ممکن است یک فلز دیگر ( الکترود) نیز برای کنترل ضخامت محل اتصال مورد استفاده قرار بگیرد.

HFW (جوشکاری با فرکانس بالا)

این روش برای تولید لوله های فولادی جوشی و درز دار می باشد که در آن انرژی گرمایی مورد نیاز برای جوشکاری توسط مقاومت در برابر جریان الکتریکی ( متناوب و با فرکانس بالا) و میدان مغناطیسی به وجود می آید، جوشکاری با فرکانس بالا امکان اتصال بخش های زیادی از فلزات و حتی موادی از جنس دیگر را فراهم می کند.

SAW (جوش اسپیرال)

برای ساخت لوله با سایز و شعاع زیاد از روش اسپیرال استفاده میشود به صورتی که ورق با ضخامت های مختلف توسط مجموعه ای از غلتک ها حول یک محور که به صورت حلزونی و مارپیچی شکل درآمده هدایت شده و توسط دو الکترود از درون و بیرون جوش داده میشود

در این روش مهمترین جزء این فرایند جوشکاری آن موسوم به زیر پودری میباشد. این روش نسبت به روش درز مستقیم هزینه پایینی داشته، سایز های تولید شده در روش اسپیرال از 8 اینچ الی 120 اینچ و طول 6 یا 12 متر متغییر میباشد

به همین دلیل لوله با هر سایزی که در صنعت مورد نیاز باشد را با این روش تهیه میگردد. این لوله جهت مصارف گاز رسانی و آبرسانی با استاندارد های مختلف مختص به خود مورد استفاده قرار میگیرد. 

لوله درزدار

لوله درزدار لوله گازی لوله شوفاژی لوله سیاه

جهت مشاهده توضیحات برای لوله گازی api – لوله گالوانیزه – لوله مانیسمان – شیرآلات و اتصالات فولادی لطفا روی متن کلیک کنید

جهت مشاهده لیست قیمت لوله های درزدار به صفحه قیمت لوله های درزدار مراجعه کنید