لوله های گالوانیزه

 

لوله گالوانیزه نوعی از لوله های فولادی هستند که به وسیله پوششی محافظتی از خوردگی و زنگ زدگی در برابر تغییرات آب و هوایی جلوگیری می کنند و مقاومت آن ها را بالا میبرند، تا قبل از سال 1960 میلادی عموما از لوله های سربی برای خطوط آب استفاده می کردند که بعد از گذشت مدتی دچار خوردگی و زنگ زدن می شدند تا زمانی که لوله های گالوانیزه اختراع شدند و جایگزین مناسبی برای لوله های سربی شدند.

درباره لوله گالوانیزه

جنس لوله گالوانیزه از آهن سفید نورد شده می باشد، لوله گالوانیزه لوله درزدار جوش داده شده ای می باشد که در فلز روی مذاب فرو برده می شود. اولین نمونه شناخته شده آهن گالوانیزه توسط اروپاییان در قرن هجدهم میلادی در مجموعه موزه شمشیربازی سلطنتی در زره هندی بود.

در استفاده مدرن اصطلاح گالوانیزه کردن با پوشش روی صورت می گیرد، اختراع گالوانیزاسیون توسط دانشمند ایتالیایی به نام گالوانی در سال 1775 بود. در اوایل قرن بیستم لوله های گالوانیزه جایگزین چدن و سرب مورد استفاده در لوله کشی آب سرد بود.

به طور معمول لوله کشی گالوانیزه از داخل به بیرون زنگ زدگی میکند و باعث مشکلات فشار آب و شکست لوله و در نهایت پوسته پوسته شدن و وجود قابل ملاحظه ای ناخالصی که رنگ و طعم آب را تغییر میدهد می شود. امید به زندگی لوله گالوانیزه 70 سال است.

از زمان جنگ جهانی دوم لوله های مس و پلاستیک را جایگزین لوله گالوانیزه کردند. اما لوله فولادی گالوانیزه هنوز در برنامه های کاربردی فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های گالوانیزه کردن

گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم همان غوطه ور کردن آهن یا فولاد مناسب در وان مذاب روی با دمای 460 درجه سانتی گراد است. ضخامت لایه روی در این روش 100 تا 130 میکرون است و روی پوشش داه شده در این روش کدر و مات است و سطح صاف و یک نواختی ندارد و توسی رنگ است.

از این روش گالوانیزه کردن در فضای بازاستفاده می شود که در برابر خوردگی و زنگ زدن مقاومت کافی را داشته باشد. مثل دکل های مخابراتی، گارد ریل جاده ها، دکل های فشار قوی برق، تیرهای برق و لوله های آب با ضخامت بالا.

گالوانیزه سرد

گالوانیزه سرد یا الکتروگالوانیزاسیون پوشش روی به صورت پوشش دهی الکتریکی (الکترولیت) است. ضخامت لایه روی در این روش حدودا 25 میکرون است و روی پوشش داده شده سطح صاف و براقی دارد. در روش گالوانیزه سرد، نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی (الکترولیت) ریخته و به قطعه مورد نظر اسپری می کنند.

از این روش در صنعت خوروسازی و پیچ و مهره و به طور کلی برای پوشش دهی فلزاتی که مصارف بهداشتی دارند و ورق و لوله های با ضخامت کم و قطعت فلزی ریز استفاده می شود. گالوانیزاسیون به روش گرم 150 سال است که رواج دارد ، بیشتر روی تولید شده به منظور پوشش مورد استفاده قرار می گیرد.

گالوانیزاسیون ارزانترین روش نسبت به بقیه روش های پوششی است. رنگ آمیزی لوله ها هم یکی از روش های پوشش دهی است ولی نسبت به گالوانیزاسیون هزینه بیشتری می طلبد. مزیتی که گالوانیزه کردن گرم نسبت به گالوانیزه سرد دارد هزینه کمتر و راحت بودن مراحل گالوانیزه کردن آن است که بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

تعداد قطعات بیشتری را با روش گالوانیزه گرم را می توان با هزینه کم و نیروی انسانی کم گالوانیزه کرد. فولاد گالوانیزه: هر جا که مشکل خوردگی ورق های سیاه فولاد وجود داشته باشد از ورق های فولادی گالوانیزه استفاده می کنند.

کاربرد لوله گالوانیزه

از فولاد گالوانیزه شده در قطعات خودرو، پیچ و مهره ، ناودان ساختمان، گریتینگ ها، دستگاه های مکانیکی و الکتریکی، کانال های آب و هوا و سقف های شیروانی و … استفاده می شوند.

تا همین چند سال قبل تمامی سیستم لوله کشی آب در منازل مسکونی در ایران با لوله های گالوانیزه انجام میگرفت که کم کم جای خود را به لوله های پلاستیکی داد و در حال حاضر به ندرت ازین لوله ها در مصارف خانگی استفاده میشود.

لوله گالوانیزه بیشترین کاربرد را در شبکه های فاضلاب، چاه آب صنایع کشاورزی و گلخانه ها و برای انتقال آب، گاز، و همچنین برای محافظت از کابل های برق، سیستم های امنیتی، شبکه در محیط های باز و بیرونی را دارند.

لوله گالوانیزه سرد عموما به سه دسته تقسیم میشوند لوله گالوانیزه سبک، لوله گالوانیزه
متوسط، لوله گالوانیزه سنگین

مهمترین تولید کنندگان لوله های گالوانیزه در ایران میتوان از لوله گالوانیزه ساوه، لوله گالوانیزه سپنتای تهران، سپنتای مرند، سپنتای اهواز، آریاوا، سمنان، درپاد، لوله گالوانیزه قزوین نام برد.

برای مشاهده توضیحات پیرامون لوله مانیسمانلوله درزدارلوله گازی apiشیرآلاتاتصالات فولادی لطفا روی مطلب مورد نظر کلیک کنید

جهت مشاهده لیست قیمت لوله گالوانیزه به صفحه قیمت لوله گالوانیزه مراجعه کنید

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه